Wzorzysta gitara z frezarki

frezowanie-cnc

Przedmiotem każdego melomana i konesera dobrych dźwięków jest zwykła, klasyczna gitara z sześcioma strunami. O charakterze tego instrumentu decyduje nie tylko specyfikacja techniczna, ale też wygląd korpusu. Większość artystów stosuje klasyczne, jednolite gitary akustyczne dostępne niemalże w każdym sklepie muzycznym, których wzór jest niezmienny od bardzo wielu lat. Jednak są tacy indywidualiści, dla których zwykły wygląd to za mało i chcą mieć podrasowane gitary poprzez frezowanie CNC. Owszem, taki przedmiot kosztuje więcej niż normalny, ale przynajmniej jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Jak się robi taką gitarę i na co należy zwracać szczególną uwagę?

Od papieru do programu

Wszystko rozpoczyna się w głowie muzyka, który chce posiadać nietypowy instrument strunowy. On właśnie rysuje kształt swojej gitary i przekazuje zakładowi, który wykona taką rzecz. Różnice w kształcie korpusów poszczególnych modeli nie różnią się znacząco, lecz jeśli są jakiekolwiek modyfikacje, trzeba je wprowadzić w programie komputerowym, a następnie wykonać frezowanie CNC podstaw z drewna lub innego materiału, np. z tworzywa lub metalu, które muszą być odpowiedniej grubości, jeśli chce się wykonać wygrawerowane wzory. Można ukształtować podstawy kładąc dwie płyty na raz lub każdą z osobna. Gdy uzyska się odpowiedni kształt, można przystąpić do wykonania projektu ostatecznego wyglądu gitary. Przed tym procesem należy zaadaptować papierowy projekt wizualny do programu komputerowego i jednocześnie opracować plan działania frezarki. Gdy digitalna wersja jest gotowa i harmonogram prac urządzenia (znajdującego się w NETSpec) jest opracowany, można zabrać się za działanie.

Od programu przez frezarkę do etapu końcowego

Do maszyny sterowanej numerycznie w odpowiedni sposób mocuje się za pomocą chwytaków podstawę gitary, by nie ruszała się podczas czynności obróbczych. Gdy element został zamocowany, a drzwiczki zamknięte, czujnik sprawdza wymiary obrabianego korpusu, wizualizuje ruchy końcówki frezującej i po zakończeniu prac rozpoznawczych frezowanie CNC zostaje rozpoczęte. Końcówka frezująca warstwa po warstwie skrawa, a co jakiś czas nadmiar materiału jest wydmuchiwany z powierzchni korpusu, by nie doszło do żadnych komplikacji. Nie może dojść do sytuacji, gdzie głębokość skrawania będzie zbyt duża, inaczej cała włożona praca pójdzie na marne. Po zakończeniu prac obróbczych, element jest oczyszczany z resztek wiórów, a potem przekazany do działu montażowego, gdzie najpierw jest malowany, a potem specjaliści montują najważniejsze części i w ten sposób gitara ze wzorem jest gotowa na koncerty.

Ekscentryczność i oryginalność

Posiadając taką gitarę z miejsca uzyska się rozgłos, a w połączeniu z niebywałym talentem, także i sławę. Gitara z wygrawerowanymi wzorami poddana frezowaniu CNC na pewno zwróci na siebie uwagę, a staranne wykonanie zachwyci wszystkich, nawet tych, którzy nie interesują się muzyką. Żeby mieć taki instrument, trzeba mieć nie tylko bujną wyobraźnię, ale też sporo pieniędzy, gdyż takie usługi obróbcze kosztują i aby uzyskać odpowiedni efekt, potrzeba przede wszystkim cierpliwości i precyzji wykonania. Jednak lepiej warto poczekać na coś niezwykłego, by móc zaistnieć na największych scenach świata.