adwokat-opole

Rola adwokata w postępowaniu przygotowawczym

Etap zbierania dowodów jest jednym z najważniejszych elementów, bez których nie jest możliwe przeprowadzenie sprawy sądowej. Powinien być wykonany w sposób rzetelny i z zachowaniem należytej bezstronności. W jej trakcie bierze udział m.in. adwokat Opole, który musi zrobić wszystko co dozwolone prawem, by podejrzany nie był przedstawiany w złym świetle i miał możliwość do obrony swojego stanowiska.

 

Działania podczas etapu wstępnego sprawy

 

Obrońca może być ustanowiony na wniosek podejrzanego lub innych osób w momencie, kiedy jest on aresztowany. W trakcie zatrzymania Policja ma obowiązek poinformowania m.in. o możliwości skorzystania z obrońcy. Wiele osób decyduje się na ten krok, gdyż wtedy jest pewność, że adwokat Opole dopilnuje wielu procedur, a może też pomoże w oczyszczeniu przynajmniej z części zarzutów. Jednym z najczęstszych zadań jest sprawdzenie dokumentów takich jak np. protokół z zatrzymania, gdyż wtedy można uzyskać informacje, czy działania były zasadne. W razie wątpliwości, obrońca może złożyć zażalenie i wnieść wniosek o np. wypuszczenie podejrzanego z aresztu lub ponowne sprawdzenie dowodów czy o ich uzupełnienie (np. obrońca z Kancelaria Dyja). Kluczowym zadaniem jest też uczestnictwo w przesłuchaniach świadków. Tu wyznaczony mecenas sprawdza, czy wszystkie pytania są zadawane w sposób neutralny, czy nie dochodzi do wszelkiego rodzaju nadużyć, a także czy nie ma jednostronnego przedstawienia wersji zdarzeń podczas zadawania pytań. Za zgodą prokuratora, obrońca może przejrzeć akta oraz dowody i w razie potrzeby zgłosić pewne wnioski.

 

Istotny udział mecenasa

 

Bardzo często przebieg postępowania przygotowawczego ma decydujący wpływ na to, jaki będzie ostateczny wyrok w sprawie sądowej. Wiele może zdziałać doświadczony adwokat Opole, który zrobi wszystko, by podejrzany był oczyszczony z zarzutów, lub przynajmniej otrzymał jak najłagodniejszą karę, jeśli dowody potwierdzą dokonanie zabronionego czynu. Jego obecność sprawi, że nie będzie możliwe jednostronne prowadzenie tego etapu postępowania i zwiększy uwagę przy przygotowywaniu istotnych dokumentów i materiałów.


Opublikowano

w

przez

Tagi: