Jak usadzić gości, by wszyscy się dobrze bawili?

Jednym z głównych celów przyjęcia weselnego jest, prócz świętowania zawarcia małżeństwa przez parę młodą, spotkanie z bliższą lub dalszą rodziną oraz naszymi znajomymi, z którymi dawno się nie widzieliśmy. Aby można było rozmawiać z zaproszonymi na uroczystość weselną gośćmi, prócz obecności na weselu, trzeba też być usadowionym w odpowiednim miejscu, jeśli chce się spędzić większość czasu przy stole. Od tego, gdzie będziemy usadowieni, zależy wiele czynników: od ilości zaproszonych gości, poprzez kształt stołów aż po charakterystykę sali weselnej opolskie. Ten artykuł w jakiś sposób ułatwi przygotowanie pomieszczenia weselnego i sprawi, że nasze kontakty z najbliższymi zostaną mocno zacieśnione.

 Krok pierwszy – poznajemy lokal

Najpierw trzeba przyjechać do lokalu, w którym odbędzie się wesele i zobaczyć, jak wygląda miejsce poślubnego biesiadowania. Pierwsza inspekcja pozwoli na wstępny plan rozmieszczenia stołów, przy których zasiądą zaproszeni goście. Przy planowaniu miejsc siedzących, musimy też pamiętać o zagospodarowaniu przestrzeni, na której odbywać się będą tańce oraz dodatkowe atrakcje i zabawy. Układ stołów i krzeseł zależy nie tylko od liczby zaproszonych gości, ale też od sali weselnej (sprawdź: Gościniec pod Różą), gdyż podpory mogą zwęzić pole manewru i utrudnić odpowiednie rozmieszczenie miejsc. Najlepiej rozpocząć planowanie podczas rezerwacji miejsca w sali weselnej opolskiej, czyli kilkanaście miesięcy przed uroczystością, ponieważ wtedy mamy większe pole manewru przy planowaniu miejsc, gdy liczba gości z dnia na dzień, będzie się zmieniać.

Małe wesele – mały problem?

Jeśli na weselu ma być niezbyt duża liczba gości (do 30 osób), to lepiej nie kombinować z wyszukanymi wzorami, tylko ustawić długi pojedynczy stół, lub kilka złączonych w jedną wzdłużną całość. Taki sposób rozkładu miejsc jest idealny dla małych, kameralnych sal, a jeśli na wesele ma przyjść więcej osób, to musimy się rozglądać za większymi pomieszczeniami oraz planować bardziej skomplikowane układy miejsc, choć nie zawsze. Przy uroczystościach, gdzie obecnych osób ma być ok. 100, najlepiej sprawdzą się stoły ułożone w podkowę, literę E lub L. Dwa pierwsze układy lepiej zastosować w większych salach weselnych, natomiast ostatni z nich zafunkcjonuje przy ograniczonej wielkości sali. Można też zastosować układ, gdzie kilka rzędów równolegle ustawionych stołów dla gości będzie usytuowanych prostopadle do głównego stołu, w którym zasiądą para młoda oraz najbliższa rodzina. Warto tak ustawić gości, by obok siebie nie zasiadały osoby jednej płci. Coraz częściej stosowane są okrągłe stoły, które można ustawić w dowolnych miejscach i w dowolnej konfiguracji. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość grupowego podziału stołów, np. kilka stolików będzie przeznaczonych dla młodzieży, a kolejne dla starszej grupy. Przy ostatnim rozwiązaniu, jak i w zasadzie przy każdym, ilość zaproszonych osób musi być wprost proporcjonalna do ilości stołów.

Jak widać, istnieje bardzo dużo możliwości planowania miejsc dla gości podczas uroczystości weselnej (organizuje Gościniec pod Różą), ale trzeba tak wszystko przemyśleć, by uczestniczące osoby miały jak najlepsze wspomnienia oraz by zawiązane podczas wesela kontakty były stale pielęgnowane. Trzeba zrobić wszystko, by podczas poślubnej imprezy bawili się nie tylko państwo młodzi, ale też wszyscy goście, bez względu na wiek.


Opublikowano

w

przez

Tagi: