Jak trenować pamięć w starszym wieku?

Utrata pamięci jest częstą przypadłością starszych osób dorosłych i ich krewnych. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją proste sposoby na poprawę pamięci, które nie są drogie ani czasochłonne. Oto kroki, które możesz podjąć, aby pomóc utrzymać, a nawet poprawić swoją pamięć.

4 najlepsze porady domu opieki w Kępno, jak poprawić swoją pamięć w miarę starzenia się:

Zdrowy sen:
Uzyskanie wystarczającej liczby godzin snu może nie wydawać się tak ważnym lekarstwem” na utratę pamięci. Jednak według najnowszych badań, zdrowy sen powoduje zmiany w mózgu, które wzmacniają proces zapamiętywania. Podczas snu wzmacniają się połączenia między komórkami mózgu, co pomaga w przenoszeniu wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Aby starsi krewni przestali cierpieć na zapominanie, muszą się dobrze wysypiać i nie naruszać reżimu czuwania i odpoczynku. Jak dużo snu to wystarczająco? Dla większości osób starszych wystarczy od 6 do 9 godzin snu.

Ruch:
Osoby starsze, które ćwiczą, np. spacerują lub biegają na bieżni, co najmniej 1 godzinę 3 razy, rozproszą krew i poprawią jej przepływ do mózgu. W związku z tym obserwuje się znaczną poprawę zdrowia psychicznego, a także procesów związanych z poprawą pamięci.

Ćwiczenie umysłowe:
Stwierdzono, że ćwiczenia pamięci w starszym wieku, takie jak gra na nowym instrumencie, która wymaga koordynacji rąk i oczu, poprawiają funkcje poznawcze i pamięć. A rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek sprawia, że twój mózg pracuje z podwójną wydajnością i pomaga zachować ostrą pamięć.

Komunikowanie się z innymi ludźmi:
Wiele badań wykazało, że utrzymywanie aktywności społecznej jest kluczowe dla zdrowia psychicznego i pamięci seniorów. Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz uczestnictwo w imprezach. Może to pomóc w utrzymaniu i poprawie funkcji umysłowych. Już 10 minut spotkań towarzyskich dziennie może pomóc!

Aby zminimalizować utratę pamięci przez ukochaną osobę, trzeba upewnić się, że otrzymuje ona odpowiednią dawkę spokojnego snu i nie jest zestresowana. Stobrawskie Centrum Seniora zadba o Państwa bliskim na najwyższym poziomie i będzie wdrażać nowe zdrowe i korzystne nawyki.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi: