dentysta-opole

Czym są implanty zębowe?

Implant to najbardziej naturalne i nowoczesne rozwiązanie w przypadku braku zęba lub kilku zębów. Jest to niewielka, tytanowa śruba, którą wszczepia się w kość szczęki. W ten sposób zastępuje korzeń zęba. Na śrubie montowana jest korona ceramiczna lub porcelanowa – jej odcień możemy dopasować do odcienia naszych naturalnych zębów. Implant wykonuje dentysta Opole, a leczenie składa się z trzech etapów. Najpierw wszczepia się implant zęba w kości szczęki, w wyrostku zębodołowym wierci się otwór, w którym następnie umieszcza się implant. Chirurg wykonuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Taki zabieg trwa od pół do nawet kilku godzin. Z uwagi na podanie znieczulenia jest bezbolesny.

 

Po upływie około 3 lub 6 miesięcy implant zęba powinien być już zrośnięty z kością, a rana w dziąśle zagojona. Stomatolog przystępuje do umieszczenia w implancie specjalnej śruby. Wiąże się to z nacięciem dziąsła i wkręceniem w implant zęba śruby, która przyspiesza proces gojenia się błony śluzowej w miejscu wszczepienia implantu zęba, tak by można było umieścić tam koronę, czyli sztuczny ząb. Proces gojenia się błony śluzowej wokół implantu zęba to około dwóch tygodni. Ostatni etap to założenie korony. Dentysta Opole pobiera wyciski protetyczne i na ich podstawie wykonuje koronę protetyczną. Musi być ona odpowiednio dobrana do indywidualnych zapotrzebowań pacjenta, pod względem kształtu, rozmiaru i koloru. Korona umocowana jest na specjalnym łączniku, czyli filarze protetycznym, który przykręca się do implantu zęba.

 

W przypadku kiedy utracony został własny ząb wraz z korzeniem, najpierw wykonuje się wszczep implantu zęba, czyli sztucznego korzenia, a następnie umocowuje się na nim koronę. Jakie są rodzaje koron umieszczanych na implancie zęba? Korona może być wykonana na przykład z metalu (złota, srebra). Jednak należy pamiętać, że jej kolor będzie się różnił od barwy pozostałych zębów. Dostępne są również implanty akrylowe, których kolor jest zbliżony do barwy naturalnego uzębienia. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie mające zastosowanie na dłuższy czas (zazwyczaj korony akrylowe traktowane są jako tymczasowe). Można także zastosować koronę metalową licowaną akrylem – jej przednia część jest pokryta materiałem przypominającym barwą naturalny ząb, zaś tylna część wykonana jest z metalu. Ten typ rozwiązania również jest tymczasowy i nie wygląda zbyt estetycznie (metalowa część korony może być widoczna na przykład, kiedy się zaśmiejemy). Obecnie największą popularnością cieszą się korony ceramiczne, porcelanowe i korony metalowe licowane porcelaną. Są bowiem bardzo wytrzymałe i doskonale imitują naturalne uzębienie. Innym rozwiązaniem może być korona cyrkonowa, której nie da się odróżnić od naturalnych zębów i charakteryzujące się bardzo wysoką wytrzymałością.

Cena implantu zęba zależy od jego rodzaju. Średni koszt to około 3500 zł. Łącznik kosztuje około 600 zł, zaś cena porcelanowej korony to około 1000-2000 zł.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi: